Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

SA’Y DUALARI

YazarMesaj
YILDIZIM
Admin
YILDIZIM

SA’Y DUALARI Empty
MesajKonu: SA’Y DUALARI   SA’Y DUALARI EmptyÇarş. 23 Eyl. 2009 - 16:39

1. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ اَلله ُ اَكْبَرُ كَبِيراً وَالْحَمْدُ ِللهِ كَثِيراً وَ سُبْحاَنَ اللهِ الْعَظِيمِ وَبِحَمْدِهِ الْكَرِيمِ بُكْرَةً وَأَصِيلاً، وَمِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَسَبِّحْهُ لَيْلاً طَوِيلاً، لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزَابَ وَحْدَهُ، لاَ شَيْئَ قَبْلَهُ وَلاَ بَعْدَهُ، يُحْيِي وَيُمِيتُ وَهُوَ حَيٌّ دَائِماً لاَيَمُوتُ، وَلاَ يَفُوتُ أَبَداً، بِيَدِهِ الْخَيْرِ وَإِلَيْهِ الْمَصِيرِ وَهُوَ عَلَي كُلِّ شَيْئٍ قَدِيرٌ. رَبَّنَا نَجِّنَا مِنَ النَّارِ سَالِمِينَ غَانِمينَ فَرِحِينَ مُسْتَبْشِرِينَ مَعَ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَلشُّهَدَاءِ وَ الصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولۤئِكَ رَفِيقاً، ذَلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللهِ وَكَفَى بِاللهِ عَلِيماً، لاَإِلَهَ إِلاَّ اللهُ حَقّاً حَقّاً، لاَإِلَهَ إِلاَّ اللهُ تَعَبُّداً وَرِقّاً، لاَإِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَلاَ نَعْبُدَ إِلاَّ إِيَّاهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ،

“Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Bütün hamd ve senalar sana olsun. Sabah ak-şam sana hamd eder ve seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih e-derim. Gecenin bir kısmında sana secde eder ve uzun gecelerde seni zikrederim. Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur ve sen zatınla teksin. Vaat ettiğini yerine geti-ren, kuluna yardım eden, Hak düşmanlarını yok eden, sensin. Allah’ım! Sen ezelîsin ve ebedîsin. Yaşamayı da ölümü de veren, sen-sin. Fakat sen hep varsın ve hiç yok olmazsın. Bütün hayırlı şeyler ve güzellikler sendedir ve dönüş sanadır. Allah’ım! Sen her şeye kadirsin.

“Ey Rabbimiz! Kendilerinden razı olup ikramda bulunduğun nebiler, sıddıklar, şehitler ve salih kulların ile birlikte, bizi de salimen, sevinçli ve mutlu olarak Cehen-nem ateşinden koru. Senin sevdi-ğin ve razı olduğun kulların ile birlikte olmak, en büyük mutluluk-tur.”

“Ey Rabbimiz! Bu, senin bize büyük bir lütfundur ve bizim ye-gâne sahibimiz, sensin. Allah’ım! Mutlak olarak inanıyorum ki senden başka ilâh yoktur. Kâfirler hoşlan-masa da bütün ihlâsımız ve inan-cımızla yalnızca sana kulluk ve ibadet ederiz.”

SA’Y’IN BÜTÜN ŞAVTLARINDA YEŞİL DİREKLER ARASINDA OKUNACAK DUA

رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ ، وَاعْفُ وَتَكَرَّمْ وَتَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمْ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لاَ نَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ اللهُ اْلأَعَزُّ اْلأَكْرَمُ

“Ya Rabbi! Bize merhamet et, affet ve ikram eyle. Allah’ım! bizim bilemediklerimizi de sen bilirsin, sana malûm olan bütün gü-nahlarımızı affeyle. Allah’ım! Sen en Aziz ve en Kerim’sin.”

SA’Y’IN BÜTÜN ŞAVTLARINDA SAFA VE MERVE’YE GELİRKEN OKUNACAK AYET

اِنَّ الصَّفاَ وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعاَئِرِ اللهِ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ اَوِ اعْتَمَرَ فَلاَ جُناَحَ عَلَيْهِ اَنْ يَطَّوَّفَ بِهِماَ وَمَنْ تَطَوَّعَ خَيْراً فَاِنَّ الله َشاَكِرٌ عَلِيمٌ.

“Şüphesiz ki Safa ile Merve, Allah’ın kullarına ibadet yeri o-larak bildirdiği mekânlardandır. Hac veya Umre maksadıyla Kâbe’ye gelenlerin, bu iki mekân arasında ibadet etmelerinde bolca sevap vardır. Çünkü Allah, (c.c.) yalnızca kendisi için ve takva ile yapılan amellerin karşılığını veren ve her şeyi bilendir.”

2. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ وَ ِللهِ الْحَمْدُ لاَإِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْوَاحِدُ الْفَرْدُ الصَّمَدُ لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَلاَ وَلَداً، وَلَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبِيراً، اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ فِي كِتَابِكَ الْمُنْزَلِ أُدْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ دَعَوْنَاكَ رَبَّنَا فَاغْفِرْلَنَا كَمَا أَمَرْتَنَا إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادِ. رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً يُنَادِي ِللْإِيمَانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا اغْفِرْلَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتَنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ اْلأَبْرَارِ. رَبَّنَا وَ آتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَي رُسُلِكَ وَلاَ تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لاَتُخْلِفُ الْمِيعَادِ. رَبَّنَا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنَا وَإِلَيْكَ أَنَبْنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ، رَبَّنَا اغْفِرْلَنَا وَ ِلإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالإِيمَانِ وَلاَ تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلاًّ لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤوُفٌ رَحِيمٌ،

“Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Sen en büyüksün, sana hamd ediyorum. Sen bir teksin ve senden başka ilâh yoktur. Senin için eş ve evlât söz konusu değildir. Kâinatın hâ-kimiyeti ve yönetimi yalnızca sana aittir. Sen hiçbir hususta âciz de-ğilsin ve yardımcıya da ihtiyacın yoktur. Çünkü sen, yüceler yücesi ve en büyüksün.”

“Allah’ım! Sen Kur’an’ında Bana dua edin ki duanızı kabul edeyim, buyurdun. Rabbimiz! em-rine uyarak sana dua ediyoruz, bi-zi bağışlayacağına inanıyoruz; şüp-hesiz ki sen, vaadinde duransın.”

“Rabbimiz! Doğrusu biz, Rab-binize iman edin, diye İslâm’a ça-ğıran bir davetçiyi işitip hemen iman ettik.”

“Rabbimiz! Bizim günahları-mızı affeyle, kötülüklerimizi yok edip bizi sevgili kullarından eyle.”

“Rabbimiz! Peygamberlerine vaat ettiğin hayırlı şeyleri bize de ihsan eyle. Kıyamet Gününde bizi zelil etme; şüphe yok ki sen vaa-dinden dönmezsin.”

“Rabbimiz! Sana yöneldik, sana teslim olduk ve dönüşümüz sanadır.”

“Rabbimiz! Bizi ve bizden ön-ce inanmış olanları bağışla. Kalp-lerimizde mü’minlere karşı kin bırakma. Rabbimiz! Şüphesiz sen çok şefkatli ve merhametlisin.”

3. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ وَ ِللهِ الْحَمْدُ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْلَنَا إِنَّكَ عَلَي كُلِّ شَيْئٍ قَدِيرٌ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ الْخَيْرَ كُلَّهُ عَاجِلَهُ وَ آجِلَهُ وَاسْتَغْفِرُكَ لِذَنْبِي، وَاَسْئَلُكَ رَحْمَتَكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ، رَبِّ زِدْنِي عِلْماً وَلاَ تُزِغْ قَلْبِي بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنِي، وَهَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ. اَللّٰهُمَّ عَافِنِي فِي سَمْعِي وَبَصَرِي لاَ إِلَهَ إلاَّ أَنْتَ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، لاَ إِلَهَ إلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ بِرِضَاكَ مِنْ سَخْطِكَ وَبِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لاَ أُحْصِي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَي نَفْسِكَ فَلَكَ الْحَمْدُ حَتَّي تَرْضٰٰي

“Allahüekber, Allahüekber, Allahükber. Allah’ım! Sen büyüksün, sana hamd ediyorum.”

“Rabbimiz! Günahlarımızı ba-ğışlayarak bizi nurlandır, inanıyo-rum ki sen her şeye kadirsin.”

“Allah’ım! Senden hayırlar ve güzellikler istiyorum, günahlarım için tövbe ediyorum. Ey merhamet-lilerin en merhametlisi olan Al-lah’ım! Bana da merhamet eyle.”

“Rabbim! İlmimi ziyade eyle, kalbimi hidayet üzere kıl ve yanlış yaptırma. Bana yüce zatından rah-met lütfeyle, şüphesiz ki sen çok çok hibe edensin. Allah’ım! Senden başka hiçbir ilâh yoktur, kulaklarımı ve gözlerimi sağlıklı eyle.”

“Allah’ım! Kabir azabından sana sığınıyorum, günah işleyerek zalimlerden olmaktan sana sığını-yorum, senden başka ilâh tanı-mıyorum. Ancak sana iman ediyorum.

“Allah’ım! Kâfir olmaktan ve fakirlikten sana sığınıyorum. Al-lah’ım! Öfkenden sakınıyor, rızana sığınıyorum cezalandırmandan sa-kınıyor; affına sığınıyorum; sana karşı hata yapmaktan yine sana sı-ğınıyorum. Allah’ım! Ben seni hak-kıyla vasfedemem, ancak senin kendini vasfettiğin gibi sana ina-nıyorum. Allah’ım! Senin rızana nail olana kadar sana hamd ve sena ediyorum.”

4. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ وَ ِللهِ الْحَمْدُ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ مِنْ خَيْرٍ مَا تَعْلَمُ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا تَعْلَمُ وَ أَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ مَا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلاَّمُ الْغُيُوبِ، لاَإِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ الْمُبِينَ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ الصَّادِقُ الْوَعْدُ اْلأَمِينُ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ كَمَا هَدَيْتَنِي ْلِلإِسْلاَمِ أَنْ تَنْزِعَهُ مِنِّي حَتَّي تَوَفَّانِي وَأَنَا مُسْلِمٌ. اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُوراً وَ فِي سَمْعِي نُوراً وَ فِي بَصَرِي نُوراً، اَللّٰهُمَّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْلِي اَمْرِي وَ َاعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ وَسَاوِسِ الصَّدْرِ، وَ شَتَاتِ اْلاَمْرِ، وَفِتْنَةِ اْلقَبْرِ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا يَلِجُ فِي اللَّيْلِ وَ شَرِّ مَا يَلِجُ فِي النَّهَارِ، وَ مِنْ شَرِّ مَا تَهُبُّ بِهِ الرِّيَاحُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ. سُبْحَانَكَ مَا عَبَدْنَاكَ حَقَّ عِبَادَتِكَ يَا اَللهُ سُبْحَانَكَ مَا ذَكَرْنَاكَ حَقَّ ذِكْرِكَ يَا اَللهُ .

“Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Sen en bü-yüksün, sana hamd ediyorum.”

“Allah’ım! Senin ilminde olan bütün hayırları istiyor ve bütün şer-lerden de sana sığınıyorum. Sence malûm olan bütün günahlarım için mağfiretini diliyorum. Çünkü gay-bı her yönüyle yalnızca sen bilirsin.”

“Allah’ım! Sen her şeye mut-lak hâkim ve hükümransın, sen-den başka hiçbir ilâh yoktur. E-min ve sadık olan Hz. Muhammed (s.a.v.) senin Resulündür.

“Allah’ım! Hidayetinle beni İslâm’a kavuşturduğun gibi, ölürken Müslüman olarak ruhumu teslim edinceye kadar beni İslâm’da daim eyle.”

“Allah’ım! Kalbime, anlayışı-ma ve görüşüme nurunla istikamet ver. Allah’ım! Sinemi hakka açık ey-le, işlerimde kolaylık lütfeyle. İçime düşen şeytanî vesveselerin şerrin-den, işlerimin bozulmasından ve kabir azabından sana sığınıyorum. Ey merhameti bol olan Allah’ım! Gecelerin ve gündüzlerin gizledi-ği, rüzgârların sürüklediği her tür-lü şerlerden, musibetlerden ve afetlerden sana sığınıyorum. Ey her türlü noksan sıfatlardan uzak olan Allah’ım! Sana gerektiği şekilde kulluk ve ibadet edemedik. Allah’ım! Seni gerektiği şekilde zikredeme-dik, özrümüzü kabul eyle.”

5. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ وَ ِللهِ الْحَمْدُ، سُبْحَانَكَ مَا شَكَرْنَاكَ حَقَّ شُكْرِكَ يَا الله، سُبْحَانَكَ مَا أَعْلَي شَأْنُكَ يَا الله، ، اَللّٰهُمَّ حَبِّبْ اِلَيْنَا اْلإِيمَانَ وَزَيِّنْهُ فِي قُلُوبِنَا، وَكَرِّهْ اِلَيْنَا الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ وَاجْعَلْنَا مِنَ الرَّاشِدِينَ، اَللّٰهُمَّ قِنِي عَذَبَكَ يَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادَكَ، اَللّٰهُمَّ اهْدِنِي بِالْهُدَي وَنَقِّنِي بِالتَّقْوَي، وَاغْفِرْلِي فِي اْلآخِرَةِ واْلأُولَي، اَللّٰهُمَّ ابْسُطْ عَلَيْنَا مِنْ بَرَكَاتِكَ وَرَحْمَتِكَ وَفَضْلِكَ وَرِزْقِكَ، اَللّٰهُمَّ إِنِي اَسْئَلُكَ النَّعِيمَ الْمُقِيمَ الَّذِي لاَيَحُولُ وَلاَيَزُولُ أَبَداً، اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُوراً وَ فِي سَمْعِي نُوراً وَ فِي بَصَرِي نُوراً، وَ فِي لِسَانِي نُوراً وَ عَنْ يَمِينِي نُوراً، وَمِنْ فَوْقِي نُوراً، وَاجْعَلْ فَي نَفَسِي نُوراً، وَ عَظِّمْ لِي نُوراً. رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْلِي اَمْرِي.

“Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Sen en bü-yüksün, sana hamd ediyorum. Al-lah’ım! Senin zatının makamı çok yücedir. Sana gerektiği şekilde şük-redemedik. Bizleri mazur gör. Allah’ım! Bize imanı sevdir, kalple-rimizi iman ile süsle. Seni inkârı, sana isyanı ve günahları çirkin gös-tererek, bizi doğru yolda olanlardan eyle.”

“Allah’ım! Kullarını tekrar di-rilttiğin Kıyamet Gününde beni a-zabından koru.”

“Allah’ım! Hidayetinle beni doğruya ulaştır, takva ile beni te-mizle, dünya ve ahirette bana mağfiret eyle.”

“Allah’ım! Bereketleri, rahmet-leri, faziletleri ve rızıkları bize bol bol ikram eyle.”

“Allah’ım! Senden, hiç bit-meyen ve tükenmeyen nimetler is-tiyorum, ihsan eyle.”

“Allah’ım! Kalbimi, kulak-larımı, gözlerimi, dilimi, etrafımı, nef-simi ve her şeyimi nurunla güzel eyle.”

“Rabbim! Sinemi doğrulara karşı açık kıl ve işlerimde kolaylık lütfeyle.”

6. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ وَ ِللهِ الْحَمْدُ. لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ صَدَقَ وَعْدَهُ وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزَابَ وَحْدَهُ، لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ وَلاَ نَعْبُدَ إِلاَّ إِيَّاهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ الْهُدَي والتُّقَى وَالْعَفَافَ وَالْغِنَى، اَللّٰهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ كَالَّذِي وَخَيْراً مِمَّا نَقُولُ اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ رِضَاكَ وَالْجَنَّةَ وَاَعُوذُ بِكَ مِنْ سَخْطِكَ وَالنَّارِ وَمَا يُقَرِّبُنِي اِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ فِعْلٍ أَوْ عَمَلٍ، اَللّٰهُمَّ بِنُورِك اهْتَدَيْنَا وَبِفَضْلِكَ اسْتَغْنَيْنَا وَفِي كَنَفِكَ وَإِنْعَامِكَ وَعَطَائِكَ وَ إِحْسَانِكَ أَصْبَحْنَا وَأَمْسَيْنَا أَنْتَ اْلأَوَّلُ فَلاَ قَبْلَكَ شَيْئٌ، وَاْلآخِرُ فَلاَ بَعْدَكَ شَيْئٌ، وَالظَّاهِرُ فَلاَ شَيْئٌ فَوْقَكَ، وَالبَاطِنُ فَلاَ شَيْئٌ دُونَكَ، نَعُوذُ بِكَ مِنَ الْفَلَسِ وَالْكَسَلِ وَعذَابِ الْقَبْرِ وَفِتْنَةِ الْغِنَى وَنَسْأَلُكَ الْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ.

“Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Sen en bü-yüksün, sana hamd ediyorum.”

“Allah’ım! Sen birsin ve sen-den başka ilâh yoktur ve sen zatında teksin. Vaat ettiğini yerine getiren, kuluna yardım eden, Hak düşman-larını mağlûp eden, sensin.”

“Allah’ım! Mutlak olarak ina-nıyorum ki senden başka ilâh yok-tur. Kâfirler istemese de bütün ihlâsı-mız ve inancımızla yalnızca sana kulluk ve ibadet ederiz.”

“Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet, maddî ve manevî zen-ginlik istiyorum.”

“Allah’ım! Bütün hayırlı söz-lerle sana hamd ve sena ediyorum.

“Allah’ım! Rızanı ve Cen-net’ini istiyor, öfkenden, Cehennem ateşinden ve ona yaklaştırıcı her türlü söz, davranış ve hareketten sana sığınıyorum.”

“Allah’ım! Senin iman nurun-la doğruyu bulduk, lütfunla zengin olduk, senin nimetlerin, himayen, ik-ramın ve ihsanın ile hayat bulduk.”

“Allah’ım! Sen en evvelsin, senden önce varlık yok. Sen en sonsun, senden sonra varlık yok. Sen zatî sıfatların ile her yerdesin, sana gizli hiçbir şey yok.”

“Allah’ım! İflâs etmekten, tem-bellikten, kabir azabından ve zen-ginlikle imtihan olup hataya düş-mekten sana sığınıyoruz. Allah’ım! Bizi cennetin ile mükâfatlandır.

7. ŞAVTIN DUASI

اَلله ُ اَكْبَرُ، اَلله ُ اَكْبَرُ اَلله ُ اَكْبَرُ كَبِيراً وَالْحَمْدُ ِللهِ كَثِيراً، ، اَللّٰهُمَّ حَبِّبْ اِلَيَّ اْلإِيمَانَ وَزَيِّنْهُ فِي قَلْبِي، وَكَرِّهْ اِلَيَّ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ وَاجْعَلْنِي مِنَ الرَّاشِدِينَ، اَللّٰهُمَّ اخْتِمْ بِالْخَيْرَاتِ آجَالَنَا وَحَقِّقْ بِفَضْلِكَ آمَالَنَا وَسَهِّلْ لِبُلُوغِ رِضَاكَ سُبُلَنَا وَحَسِّنْ فِي جَمِيعِ اْلأَحْوَالِ أَعْمَالَنَا يَامُنْقِذَ الْغَرْقَى يَامُنْجِيَ الْهَلْكَى، يَاشَاهِدَ كُلِّ نَجْوَى، يَا مُنْتَهَىكُلِّ شَكْوَى، يَا قَدِيمَ اْلإِحْسَانِ يَا دَائِمَ الْمَعْرُوفِ، يَا مَنْ غِنىً بِشَيْئٍ عَنْهُ وَلاَ بُدَّ لِكُلِّ شَيْئٍ مِنْهُ، يَا مَنْ رِزْقُ كُلِّ شَيْئٍ عَلَيْهِ وَمَصِيرُ كُلُّ شَيْئٍ إِلَيْهِ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي عَائِذٌ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا أَعْطَيْتَنَا وَ مِنْ شَرِّ مَا مَنَعْتَنَا. اَللّٰهُمَّ تَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ وَاَلْحِقْنَا بِالصَّالِحِينَ، غَيْرَ خَزَايَا وَلاَ مَفْتُونِينَ، رَبِّ يَسِّرْ وَلاَ تُعَسِّرْ رَبِّ أَتْمِمْ بِالْخَيْرِ

Allahüekber, Allahüekber, Allahüekber. Allah’ım! Sana çok, çok hamd ederiz. Allah’ım! Bana imanı sevdir ve kalbimi iman ile süsle. Küfrü, isyanı ve günahları çirkin göstererek, beni doğru yolda olanlardan eyle.

“Allah’ım! Geleceğimizi hayırlı eyle, emellerimizi lütfunla gerçek eyle, senin rızana uygun olan gay-retlerimizi kolay eyle, işlerimizi her türlü şartlarda güzel eyle.”

“Ey batmışları ve boğul-muşları kurtaran, bütün arzuları bilen ve gören, bütün şikâyetleri çözüme kavuşturan, ihsanı ezelî olan ve varlığı ebedî olan Allah’ım! Her hususta sana muhtacız ve sen-siz hiçbir şeye gücümüz yetmez. Her varlığı sen rızıklandırırsın ve her şeyin dönüşü sanadır. Allah’ım! Bizim üzerimize yazdığın her türlü şerlerden ve sıkıntılardan sana sığınıyoruz.

“Allah’ım! Sıkıntılara düş-meden Müslüman olarak ruhu-muzu al ve salih kullarına bizi de ilhak eyle.”

“Allah’ım! Kolaylaştır, zorlaş-tırma; her şeyimizin hayırlı olma-sını nasip eyle.”

SA’Y BİTİNCE OKUNACAK DUA

رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا وَعَافِنَا وَاعْفُ عَنَّا وَعَلَي طَاعَتِكَ وَشُكْرِكَ أَعِنَّا وَعَلَي غَيْرِكَ لاَ تَكِلَنَا وَعَلَي اْلإِيمَانِ وَاْلإِسْلاَمِ الْكَامِلِ جَمِيعاً تَوَفَّنَا وَأَنْتَ رَاضٍ عَنَّا، اَللّٰهُمَّ ارْحَمْنِي بِتَرْكِ الْمَعَاصِي أَبَداً مَا أَبْقَيْتَنِي وَ ارْحَمْنِي أَنْ أَتَكَلََّفَ مَا لاَ يَعْنِينِي وَارْزُقْنِي حُسْنَ النَّظَرِ فِيمَا يُرْضِيكَ عَنِّي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

“Rabbimiz! İbadet ve taatleri-mizi kabul eyle. Bizi bağışla, sıhhat ve afiyet ver. Sana hakkıyla itaat ve ibadet etmemiz için bize güç ve kuvvet ihsan eyle. Bizi senden başkasına muhtaç eyleme. Rabbi-miz! Bizden razı olup, kâmil iman ve İslâm üzere dünya hayatımızı tamamlayarak sana dönmemizi na-sip eyle. Allah’ım! Bana hayat boyu günahlardan uzak kalmam için yardım eyle. Dünyada ve ahirette faydasız, boş şeylerden de uzak kalmamı nasip eyle. Ey merhamet-lilerin en merhametlisi Allah’ım! İyi ve hayırlı şeyleri güzel göstere-rek, benden razı olacağın şekilde yapmamı nasip eyle.”

“Allah’ım! İhramımızı, niye-timizi, tavafımızı, sa’y’ımızı kabul eyle. Umremizi ve yaptığımız bü-tün dualarımızı makbul eyle. Ni-yetlerimizi halis eyle, amellerimizi salih eyle, günahlarımızı mağfur eyle, geçmişlerimize rahmet eyle, dünyamızı da ahiretimizi de güzel eyle, kabrimizi Cennet eyle, hesa-bımızı kolay eyle, cennetine bizleri de kabul eyle, oradaki maka-mımızı âli eyle, Resulüne komşu eyle, Cennet nimetlerinden bizleri de hissedar eyle.”

“Allah’ım! Bizlere bu güzel yerleri görmeyi ve bu ibadeti eda etmeyi nasip eyledin. Anne ba-bamıza, aile efradımıza, gelecek nesillerimize, kardeşlerimize, akra-bamıza ve milletimize, bütün Müs-lümanlara bu ibadeti eda et-meyi nasip eyle.”

“Allah’ım! Bizleri, annemizi, babamızı, eşlerimizi, evlâtlarımızı, kardeşlerimizi, akrabamızı, bütün ülkemizi ve ehli-islâmı her türlü kötülüklerden, belâlardan kaza-lardan, afetlerden, şerlerden, ha-setlerden, nazarlardan koru ve muhafaza eyle.”

“Allah’ım! Umremizi, Hz. İb-rahim’in (a.s.), Hz. Muhammed (a.s.m.) ve salih kullarının umre-lerine ilhak eyle. Geçmişteki gü-nahlarımızı affeyle, bundan sonraki hayatımızı senin razı olacağın şekilde geçirmemizi nasip eyle. Cennetinde bizleri de cemalin ile müşerref eyle.”

“Âmin. Velhamdülillâhi Rab-bi’l-Âlemin.”

SA’Y DUALARI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Duaları Paylaşalım
» RASULULLAH(s.a.v)'ın İFTAR DUALARI
» Her güne özel 'Ramazan Duaları'