Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin 5. Şubesi Bursa'da Açıldı (2)

YazarMesaj
YILDIZIM
Admin
YILDIZIM

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin 5. Şubesi Bursa'da Açıldı (2) Empty
MesajKonu: Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin 5. Şubesi Bursa'da Açıldı (2)   Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin 5. Şubesi Bursa'da Açıldı (2) EmptyCuma 23 Ekim 2009 - 21:27

Bursa'da Müjdat Gezen tarafından kurulan Müjdat Gezen Sanat Merkezi Bursa, düzenlenen törenle açıldı.

Pembe Çarşı Alışveriş Merkezi'nde faaliyet gösterecek sanat merkezinin açılış törenine, usta tiyatro oyuncusu Müjdat Gezen'in yanı sıra Bursa Valisi Şahabettin Harput, tiyatronun usta oyuncuları Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Ercan Bostancıoğlu, Erkan Can, oyuncu ve karikatürist Yaman Tüzcet ve gazeteci-yazar Uğur Dündar gibi çok sayıda davetli katıldı.

Müjdat Gezen, açılış öncesi düzenlenen söyleşide, sanat merkezinin Bursa ve Türkiye'ye yeni sanatçılar kazandırmak için kapılarını açtığını söyledi. Müjdat Gezen, yaptığı açıklamada; Bursa'da açılan merkezin, İstanbul'daki Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitmenlik yapan deneyimli kadroyla çalışacağını belirterek, ''Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin amacı, ulusal ve uluslararası toplumların ihtiyacı olan iyi yetişmiş, beceri ve bilgilerle donanmış, yetenekli, çağdaş, kendini sürekli geliştiren ve ******çü sanatçıları yetiştirebilmek'' dedi. Bursa'nın 3 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin en büyük şehirleri arasında yer aldığına dikkati çeken Gezen, Bursa'yı daha büyük bir sanat kenti haline getirmek için çalışacaklarını söyledi.

Bir gazetecinin ''Sanat merkezindeki kurslara katılanlar, daha sonra nasıl iş bulacak'' sorusu üzerine Gezen, söze; "Evet ben iş bulma kurumu ile anlaştım" dedikten sonra, ''Ben iş bulma kurumu değilim ki, bana ne?" şeklinde gülerek cevap verdi. Ardından soru soran öğrenciye; "Şaka yapıyorum tabii. Şu an ünlü olan birçok arkadaşımız, bizim öğrencimizdi. Kursta kuracakları diyaloglar, onlara bu alanda birçok kapının anahtarını sunacaktır. Tiyatrolar olduğu gibi şu anki dizilerde de büyük oranda iş bulabiliyorlar.'' diye konuştu.

Açılışa çok sayıda tiyatrocu arkadaşıyla birlikte Uğur Dündar'ı da çağırdığını belirten Gezen, ''Uğur'a 'Bursa'daki sanat merkezinin açılışına gel katıl' dedim. 'Açılışı çok sayıda basın mensubu takip edecek, haberlere falan çıkarsın' diye takıldım.'' dedi.

Uğur Dündar da Müjdat Gezen'in en eski arkadaşlarından biri olduğunu, attığı her adımın topluma yarar sağlamak adına olduğunu bildiğinden davet ettiği her yere gittiğini söyledi. Uğur Dündar, ''Müjdat Gezen, bana sen oraya gelirser çok sayıda kamera ve gazeteci gelir sen de meşhur olursun, dedi. Burada olduğum için çok mutluyum. Aslında Müjdat'ın şöhreti zaten yeterdi. Müjdat ile birlikte çok değerli sanatçılar da geldi buraya. Çok kamera ve çok fotoğraf makinesi var. Hayatım boyunca yakalamaya çalıştığım şansı yakaladığıma inanıyorum. Artık bundan sonra ünlü olacağımı düşünüyorum. Açılışa, Kevin Costner da gelecekti ama olmadı. Costner, 'demokratik açılım konusunda konuşmam' diyor ama Müjdat'ın Bursa açılımını sonuna kadar destekliyor.'' şeklinde konuştu. Bunun üzerine Müjdat Gezen, ise, "Kevin Costner, ne diyor bu kapalım konularına, aslında Kevin Costner'ın beni desteklemesi iyi mi, kötü mü anlayamadım." şeklinde gülerek konuştu.

Uğur Dündar: TESLİM OLUŞLARDAKİ TAHRİK EDİCİ BU TÜR GÖSTERİLER DEVAM ETTİĞİNDE AÇILIM BİR ANDA AYRIŞMAYA DÖNÜŞEBİLİR. EN BÜYÜK KORKUM BU

Gazeteci-yazar Uğur Dündar, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olmasıyla ilgili bir soruya ise; ''Tahrik edici bu tür gösteriler devam ettiğinde açılım bir anda ayrışmaya dönüşebilir. En büyük korkum bu.'' şeklinde cevap verdi.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin açılışa katılmak üzere Bursa'ya gelen Uğur Dündar, düzenlenen basın toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin ''34 PKK üyesinin teslim olmasının şov malzemesi yapılması konusunda neler düşünüyorsunuz?'' şeklindeki sorusuna Dündar, ülkesini seven herkesin barıştan yana olduğunu ve kan dökülmesini istemediğini söyledi. Türkiye'de herkesin annelerin gözyaşının dinmesini istediğini ifade eden Dündar, sözlerini; ''Ülkedeki herkes, dağa çıkanların çiçek toplamak için çıkmadıklarını biliyor. Bunun bir şova dönüştürülmesini, adeta muzaffer komutan edasıyla, zafer işaretleriyle dönen PKK'lıların milli takımımıza, Kıbrıs Barış Harekatı'ndan dönen askerlerimize bile yapılmayan törenlerle, coşkulu kalabalıklarla karşılanmasını doğrusu çok manidar olarak değerlendiriyorum.'' dedi. Dündar, bunların barıştan, sevgiden, dostluktan ve kardeşlikten yana olan insanları bile tahrik ettiğini belirterek, burada herkesin sorumlu davranarak, sürece tahrik edici, provokatif yaklaşımlarla gölge düşürmemesi gerektiğini söyledi.

Açılımın ne ifade ettiğinin, neleri içerdiğinin bir an önce topluma açıklanması gerektiğinin altını çizen Uğur Dündar, konuşmasını; ''Bu açıklanmadığında, üstü örtüldüğünde, tahrik edici bu tür gösteriler devam ettiğinde açılım bir anda ayrışmaya dönüşebilir. En büyük korkum bu. Açılımın ve barış sürecinin, derin bir ayrışmaya dönüşmesi. Bunun için de herkesin sorumlu davranması, herkesin ağzından çıkan her sözcüğe çok dikkat etmesi ve tahrik edici hareket ve konuşmalardan mutlaka kaçınması gerekiyor.'' şeklinde tamamladı.Bottom of Form 2

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin 5. Şubesi Bursa'da Açıldı (2)
1 sayfadaki 1 sayfası