Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

şah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ?

YazarMesaj
SeyyaH
Admin
SeyyaH

şah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ? Empty
MesajKonu: şah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ?   şah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ? EmptyPerş. 3 Eyl. 2009 - 16:08

Şah-ı Nakşibend’e (ks) sormuşlar:

“Efendimiz, bazı havada uçan kimseler var. Onların durumu nasıldır? Onlar için ne söylüyorsunuz?”

Hazret cevaben buyurmuş:

“Onlar benim nazarımda veli değiller. Havada uçmak hüner değil. Havada uçan bunca kuşlar var. Veli mi oldular ki havada uçuyorlar?”

Tekrar sormuşlar:

“Peki efendimiz, suda yürüyenler için ne buyuruyorsunuz?”

Şah-ı Nakşibend (ks) şöyle buyurmuş:

“Onlar da benim nazarımda makbul değildir. Gece gündüz suda dolaşan bunca balık var. Onlar da veli midir ki suda geziyorlar?”

Tekrar sormuşlar:

“Öyleyse efendimiz, bir saatte bütün dünyayı dolaşan, doğu ile batı arasında mekik dokuyan kimseler için ne söyşüyorsunuz?”

Hazret cevaben:

“benim nazarım da bunlar da veli değiller. Şeytan ism-i azam duasını okuyarak bir saniyede doğudan batıya gidip geliyor. Ama kafirdir şeytan. Dergah-ı ilahiden atılmıştır. İmanı reddedilip kabul edilmemiştir.” buyurmuş.

Soranlar bu cevapları aldıktan sonra:

“Öyle ise efendimiz, lütfen bize kimlere veli dendiğini, kimlerin veli olduğunu söyler misiniz? Vşah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ? Allahi biz kimlerin veli olduğunu bilemiyoruz” diyerek rica etmişler.

Şah-ı Nakşibend (ks) bunun üzerine şöyle buyurmuş:

“Ben, Peygamberin (sas) şeriatına mutabat eden, onun şeriatinden ayrılmayan kimselere veli derim. Böyle kimseler benim gözümde velidir.”
http://www.akabefm.tr.cc

şah-ı nakşibend hazretlerine sormuşlar ... ( veli kimdir ) ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İbn-i Arabi Hazretlerine Dil Uzatmak...
» HZ.MUHAMMED (S.A.V) KİMDİR?
» En büyük hırsız kimdir?
» Harut ve Marut Kimdir?
» PKK gerçeği.(Artin Agopyan Kimdir?)