Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek....

YazarMesaj
YILDIZIM
Admin
YILDIZIM

Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek.... Empty
MesajKonu: Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek....   Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek.... EmptyC.tesi 5 Eyl. 2009 - 20:51

ALLAH 'A HAKKIYLA KULLUK ETMEK.
(Hiç kimse Allah Teala ya layık olduğu şekilde ibadet etmeye güc yetiremez.Ancak emrettiği şekilde ona ibadet eder.)
Çünkü kul Allah' ı zikretmek ve şükretmeye devam etmekten acizdir.Allah Teala bu konuda şöyle buyuruyor;
"Eğer Allah 'ın nimetlerini sayacak olsanız, miktarını bilemezsiniz." Nahl 16/18
Yani saymaya gücünüz yetmez, nerede kaldıki şükrünü eda edeceksiniz. Bu sebeple:
"Ey iman edenler Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek.... Allah 'tan hakkıyla korkun" Nahl 16/18 ayetinin,
"Gücünüz yettiği kadar Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek.... Allah 'tan korkun" Ali imran 3/102 söyleniyor.Çünkü hakkıyla Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek.... Allah 'tan korkmaktan Allah 'ın saf kulları bile acizdir. Hz Peygamber (sav) bu ayeti şöyle tefsir etmiştir:
"İtaat edilmek, hiç isyan edilmemek; şükredilmek, nankörlük edilmemek, zikredilmek, unutulmamak."
Meselenin hakikatı şudur: Allah 'hı bilmek gerçekleşince, kulun bütün hallerinde hükmü devam eder.İbadet böyle değildir. Zira Allah' tan hakkıyla korkmak için her an kul üzerinde ibadet vacib olur. Kul ise beşeriyetin zaafı icabı , kulluk görevini ifa etmede bu halin devamından acizdir. Çok az bir zamanda olsa, kuldan Allah 'ın huzurundan kaybolma ve gaflet etme hali zuhur eder. Bu hal ise hakikat ve tarikat erbabına göre küfürdür. Şeriat sahibinin diline göre bu vücup halktan rahmet olarak kaldırılmışsa, Allah 'ın mağfiret edici olması cihetiyledir. Bu noktaya işaret eden Allah Teala şöyle buyuruyor.
"Koruyacak da odur, bağışlayacak da." Tegabün 64/16
Bu sebeple hiç kimse, ben hakkıyla Allah 'a kulluk yaptım, diyemez. Ve yine bu sebepten bazı arifler demişlerdir ki "Eğer Allah 'ın emri olmasa, " Yalnız sana ibadet ederiz, yalnız senden yardım dileriz" ayetini okumazdım. Çünkü kullukta ihlas ibadette ve diğer işlerde yardım dilemeyi yalnız Allah 'a tahsis etme makamında değilim." bu konu ile ilgili olarak Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:
"Sen kendini medhettiğin gibi ben sana medih yapamam" Müdessir 74/56
Yine Hz Peygamber (sav), ibadeti bitirdikten sonra Taatın hakkını yerine getirmekte kusurlu olduğuna işaret olmak üzere Allah 'tan mağfiret dilerdi.Nitekim Allah Tealanın şu kavli buna işaret etmektedir:
"Doğrusu insan, Allah 'ın kendisine emrettiğini tam olarak hiç yerine getirmemiştir."Abese 80/23.

Kaynak:
İmam ı Azam
Fıkh ı Ekber Aliyyül_Kari Şerhi.

Allah 'a Hakkıyla Kulluk Etmek....
1 sayfadaki 1 sayfası