Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz

YazarMesaj
SeyyaH
Admin
SeyyaH

Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Empty
MesajKonu: Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz   Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz EmptyPtsi 14 Eyl. 2009 - 13:20

Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Boks

DİLDE HAFİF TERAZİDE AĞIR GELEN SÖZ

Bir bedevi gelip "Ey Allah'ın Peygamberi! Bana, bir kelam öğret ki, onu, söyleyip durayım?" dedi.
Peygamberimiz "Lâ ilahe illDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahü vahdehu la şerike leh, Allahü ekberü kebiren velhamdü lillahi kesiren SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi Rabbil'alemin. La havle vela kuvvete illa billahil'azizil'hakim. de!" buyurdu.

Bedevi "Bunların hepsi, yüce Rabbim içindir.
Kendim için, ayrıca ne diyeyim?" dedi.
Peygamberimiz, "Allahümmağfirli verhamni vehdini verzukni = Allahım! Beni affeyle! Bana merhamet et! Bana hidayet ver! Beni rızıklandır!" de!" buyurdu.
"Ya ResulDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allah! Allahü teâlânın nezdinde hangi söz daha sevimlidir?" diye sorulunca,

Peygamberimiz şöyle buyurdu:
"Yüce Allah'ın, Melekleri, kulları için seçmiş olduğu 'SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi ve bihamdihi' sözüdür."
"İki kelime vardır ki, dilde hafif, terazide ağırdır ve Rahman olan Allah'a pek sevgilidir. Onlar 'SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi ve bihamdihi, SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahil'azim" dir."
"Her kim, sabaha eriştiği, akşama eriştiği sırada yüzkere 'SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi ve bihamdihi' derse, Kıyamet günü, hiçbir kimse, onun okuduğu bu Duadan daha üstününü getiremez. Ancak, onun söylediği bu Dua kadar söylemiş olan veya ondan daha fazlasını söylemiş bulunan kimse müstesnadır."

"Kim, bir günde, yüzkere 'SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi ve bihamdihi" derse, onun günahları, deniz köpüğü gibi de, olsa, silinir!" buyurmuştur.
Peygamberimiz "Sizden birinizin, her gün, bin Hasene kazanmağa gücü yetmez mi?" diye sordu. Peygamberimizin yanında oturanlardan birisi "Herhangi birimiz, bin Haseneyi nasıl kazanabilecek?!" diye sordu.

Peygamberimiz "Herhangi biriniz, yüzkere 'SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allah" diyerek tesbih ederse, kendisine bin Hasene yazılır ve bin günahı da, silinir!" buyurdu.
Peygamberimiz "Sizlerden her hangi birinizin, her gün, Uhud dağı kadar amel etmeğe gücü yeter ?" diye sordu. "Ya ResulDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allah! Her gün, Uhud dağı kadar amel etmeğe kimin gücü yetebilir?" dediler. Peygamberimiz "Hepinizin gücü yeter!" buyurdu. "Ya ResulDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allah! Bu nasıl olabilir?" dediler.

Peygamberimiz "SübhanDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allah Uhud'dan daha büyüktür.Elhamdü lillah Uhud'dan daha büyüktür. Allah'ü ekber Uhud'dan daha büyüktür!" buyurdu.
Efendimiz bir hadîs-i şerîflerinde buyurdu ki: "Hak teâlâ hazretlerinin zâtına mahsûs olarak üçbin ismi vardır. Bunların içinden terâzîde en ağır geleni "SübhânDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahi ve bi hamdihi sübhânDİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz Allahil'azîmi ve bi-hamdihî"dir."
Her kim, bunu namazdan ve tesbîhlerden sonra, onkere okursa her harfine on sevap verilir.
http://www.akabefm.tr.cc

Dİlde hafİf terazİde aĞir gelen sÖz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DiLde ALim KaLpte CahiL
» Gün bitti ,mevsim hazan, dilde hüzün...
» Ağır işte çalışıyorsanız pekmezle oruç tutun
» Dünyanın en hafif laptopu
» İftarda hafif yemekler yiyin