Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


İslami makaleler
 
AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

 

 Kutlu Doğumu Yaşarken

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
A
Mesaj Sayısı : 155
Points : 335
Kayıt tarihi : 21/01/10

Kutlu Doğumu Yaşarken Empty
MesajKonu: Kutlu Doğumu Yaşarken   Kutlu Doğumu Yaşarken EmptyPerş. 21 Ocak 2010 - 23:58

Kutlu Doğumu Yaşarken

Sadiye Öner

2009 - Nisan, Sayı: 278, Sayfa: 021


Kutlu doğumu idrak ettiğimiz şu günlerde sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) anlatılıyor, ailesi ve arkadaşları anlatılıyor. Bu mübarek günlerde O’nun hatırası ve derin sevgisi ruh dünyamızı en lahûtî kokularla doldurarak kalplerimize Cennet baharını getiriyor. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatı bilinmeden, kalpler O’nun sevgisiyle dolmadan istenilen İslâmî hayatın gerçekleşmesi mümkün değildir. Gerçek bir mü’min olmak O’nu sevmekten geçiyor. Şu kutlu günlerde tüm müslümanlar olarak mutlu mesut yüzlerimizle O’nun teşrifini bekliyoruz.

Yetişen nesillerin Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in sevgisiyle dolu olması gençliğin önder ve örnek olarak onu tanıması gerekmektedir. Çocuklarımızı O’nun sevgi dolu gül bahçesine girdirmeliyiz.

Dinimiz sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’i sevmeyi farz kılmıştır. Çünkü O Allahû Teâlâ’nın sevgilisidir. Cenab-ı Allah’ın O’na olan hitabı hiçbir peygamberine olmayan şekilde üstün ve özeldir. O’nu sevmekten maksat itaattir. Mutlak güzellik sahibine varmak için O’nu sevmek gerekir. Aşıklar bilirler ki bu sevgide Allahû Teâlâyı hatırlatan bir narin nişan vardır.

Zaman bizim içimizde sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ait hakikatlerden hiçbirini eskitemedi. Herşey yaşyanıyor, ihtiyarlıyor, düşünceler, ekoller eskiyor, değerden düşüyor, fakat O (s.a.v.) inananlarının sînelerinde hergün yeni açan bir tomurcuk gibi taptaze. Âlemdeki güzellikler varlığın O’na gülümseyişidir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in özellikleri denge boyutlu idi. Soy bakımından asalet sahibi, beden yapısı olarak uyumlu ve ölçülü, ahlâk ve yaşayış olarak insanların en mükemmeli idi. Getirdiği ilahî sistem dertlere derman oluyor. İnsani olgunluğun ve üstünlüğün en yüksek simâsı yalnızca O’dur. O’nun mürebbisi Rabbidir. Dünya şu uzun ömrü boyunca sevgili Peygamberimizdeki (s.a.v.) özelliklerin bir başka insanda toplanmış olmasına şahit olmadı. O kusursuzluğun, eksiksizliğin, mükemmelliğin ve olgunluğun temsilcisi idi. O ilimlerin kendisine varıp dayandığı kilit insandı. Ölümünden bunca asır sonra bile varılan noktada herkes O’nun yaktığı ışığı görüyor.

Kelimeler O’nu anlamakta yetersiz, akıllar O’nu kavramakta aciz kalmaktadır. Genede O’ndan bahseden her söz güzeldir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’den onüç asır sonra gelen Bernard Shaw: “Problemin üst üste yığıldığı zamanımızda bütün zorlukları bir kahve içme rahatlığıyla çözen Hz. Muhammed’e insanlık ne kadar muhtaç” demiştir.

Dünyanın kafir, zalim, münafık ve gafilleri istemese bile birgün mutlaka bütün kalplere O (s.a.v.) girecek ve herkesin önderi O (s.a.v.) olacaktır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Allahû Teâlâ’ya olan çok kuvvetli inancı ve bağlılığıyla üzerindeki emaneti yerine getirmiş, ümmetine en doğru yolu göstermiş, son nefesine kadar Allahû Teâlâ’nın yolu için çalışmıştır. Dünya hayatından kimseye birşey bırakmadan ahirete göçüp gitmiştir, fakat insanlığa en büyük manevî mirası olan İslâm dinini bırakarak gitmiştir. O hayatı boyunca normal insan ölçülerini aşan bir harikulâdelik sergilemiştir. O’na bizden razı olmuş bir şekilde yüz akıyla kavuşabilmek ne güzel.

Her türlü ihtiram, salat ve selâm O’na, ailesine ve ashabına olsun. Amin

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
A
Mesaj Sayısı : 155
Points : 335
Kayıt tarihi : 21/01/10

Kutlu Doğumu Yaşarken Empty
MesajKonu: Geri: Kutlu Doğumu Yaşarken   Kutlu Doğumu Yaşarken EmptyPerş. 21 Ocak 2010 - 23:59

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatı bilinmeden, kalpler O’nun sevgisiyle dolmadan istenilen İslâmî hayatın gerçekleşmesi mümkün değildir.
Yetişen nesillerin Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in sevgisiyle dolu olması gençliğin önder ve örnek olarak onu tanıması gerekmektedir
Mutlak güzellik sahibine(Allaha) varmak için O’nu (Hz.Muhammed s.a.v.) sevmek gerekir.
Hz.Muhammed (s.a.v.) inananlarının sînelerinde hergün yeni açan bir tomurcuk gibi taptazedir.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in özellikleri denge boyutlu idi. Soy bakımından asalet sahibi, beden yapısı olarak uyumlu ve ölçülü, ahlâk ve yaşayış olarak insanların en mükemmeli idi.
Dünyanın kafir, zalim, münafık ve gafilleri istemese bile birgün mutlaka bütün kalplere Hz.Muhammed (s.a.v.) girecek ve herkesin önderi Hz.Muhammed(s.a.v.) olacaktır.
Hz.Muhammed(s.a.v.) insanlığa en büyük manevî mirası olan İslâm dinini bırakarak gitmiştir.


Kısaca özet şekli.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
A
Mesaj Sayısı : 155
Points : 335
Kayıt tarihi : 21/01/10

Kutlu Doğumu Yaşarken Empty
MesajKonu: Geri: Kutlu Doğumu Yaşarken   Kutlu Doğumu Yaşarken EmptyCuma 22 Ocak 2010 - 0:00

Kutlu Doğumu Yaşarken Salavat
Kutlu Doğumu Yaşarken Kehkesani_salavat
Kutlu Doğumu Yaşarken 689355090_small
Kutlu Doğumu Yaşarken Salavattz2iv4eb6
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Kutlu Doğumu Yaşarken
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» PEYGAMBERIMIZIN DOĞUMU
» Hz. MUHAMMED (s.a.s) DOGUMU, ÇOCUKLUGU VE GENÇLIGI

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Akabe Forum Radyo :: (¯`·.(¯`·.____ İSLAM-İ KONULAR____.·´¯).·´¯) :: Hikmet Damlaları-
Buraya geçin: