Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Tarihsel Gelişimi

YazarMesaj
YILDIZIM
Admin
YILDIZIM

Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Tarihsel Gelişimi Empty
MesajKonu: Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Tarihsel Gelişimi   Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Tarihsel Gelişimi EmptyCuma 30 Ekim 2009 - 15:55

Eğitimde bilgisayar kullanımının, yani bilgisayar destekli eğitimin tarihçesini bu çalışmaya ışık tutması açısından Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimiyle incelemek yerinde olacaktır.
1950′li yılların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Stanford ve Illinois gibi gelişmiş üniversitelerde, bilgisayar yönetsel amaçlarla kullanılmaktaydı. 1960′lı ve 1970′li yıllarda maliyeti daha düşük bilgisayarların devreye girmesiyle, eğitim uygulamaları ile ilgili projeler de geliştirilmeye başlanmıştır. Bu projelerden en önemlileri IBM 1500, PLATO ve TICCIT sistemleridir. Florida Eyalet Üniversitesi’nce gerçekleştirilen IBM 1500 projesi ile önceleri üniversite düzeyinde bilgisayar destekli fizik ve istatistik öğretimi, daha sonraları 1960′ların ortasında ise okuma ve matematik becerilerinin yükseltilmesine ilişkin öğretim yapılmıştır.

Bilgisayarın eğitimde kullanılmasına ilişkin ilk geniş kapsamlı proje sayılabilen PLATO ise İllinois Üniversitesince, Control Data Corporation işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı, üniversitelerde değişik disiplin alanında öğrencilerin bilgisayar destekli öğretim gereksinimini karşılamaktır. Plato sistemi yıllardır başarı ile uygulanmakta ve günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. TICCIT sistemi ise,
1977′de Texas ve Brigham üniversitelerince ortaklaşa geliştirilen ve özellikle Matematik ve İngilizce derslerine yer veren bir projedir.

Amerika’daki bu projelerin etkisiyle, 1970′li yıllarda İngiltere, Fransa ve Federal Almanya’da bilgisayar destekli öğretim konusunda aşamalar kaydedilmiştir. İngiltere’de 1980 yılında yürülüğe konulan “Mikro-Elektronik Eğitim Programı; Fransa’da 1983′te “100.000 ” hedefinin belirlenmesi ve bu hedefe kısa sürede varılması üzerine’ 1985′te “Herkes için İnformatik” programının başlatılması; Federal Almanyada 1975′te orta öğretimin üst kademelerine bilgisayar eğitimi verilmesi ve daha sonra alt kademelerine de yaygınlaştırılması bu gelişmelere örnek olarak verilebilir.

Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Tarihsel Gelişimi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bilgisayar Destekli Eğitimin Türkiye’ deki Gelişimi
» Bilgisayar Destekli Eğitimin Türkiye’ deki Gelişimi
» Bilgisayar Destekli Eğitimin Yararları
» Bilgisayar Destekli Eğitim Uygulamaları
» bilgisayar geyikleri