Akabe Forum Radyo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslami makaleler

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Bana günah etmediğin bir ağızla dua et!

YazarMesaj
YILDIZIM
Admin
YILDIZIM

Bana günah etmediğin bir ağızla dua et! Empty
MesajKonu: Bana günah etmediğin bir ağızla dua et!   Bana günah etmediğin bir ağızla dua et! EmptySalı 8 Eyl. 2009 - 20:18

Mevlâna’dan

Cenab-ı Hakk; “Ey Musa! Bana günah etmediğin, kötü söz söylemediğin

bir ağızla dua et, sığın!” buyurdu..

Hz. Musa; “Benim öyle bir ağzım yok.” Dedi..

Hakk da buyurdu ki;

“Öyle ise bize başkalarının ağzı ile dua et!”

Çünkü sen, başkasının ağzıyla günah işlemediğin için o ağız senin için temizdir, günahsızdır.

Öyle hareket et ki, başkalarının ağzı gece gündüz sana dua etsin.

Sen, başka birinin ağzı ile kötü söz söylemediğin, günaha girmediğin için o başka birinin özür dileyen ve dua eden ağzı yok mu, işte o ağız senin için günah etmediğin ağızdır.”

Peygamber Efendimiz: “Günah işlemediğiniz dillerle dua ediniz!” buyurmuştur. Ashab; “Bize böyle diller lutfet ey ALLAH’ın Resûlü!” demişler.

Peygamberimiz de buyurmuş ki; “Bazınız bazınıza dua etsin. Çünkü sen, onun diliyle kötü söz söylemedin; o da senin dilinle günaha girmedi.” Buyurmuştur.

Kişinin yanında bulunmayan mü’min kardeşine dua etmesi, ALLAH’ın makbulu olur, başucunda bu işe memur edilmiş melek o kardeşine dua ettikçe; “Amin!” der. “Sana da dua ettiğin gibi olsun!” ve “Kardeşin kardeşe guyabında duası reddedilmez!” ve “İki dua vardır ki, reddedilmez; o dua edenlerle ALLAH arasında bir perde yoktur; Biri, zulüm gören kişinin duası, öbürü de mü’minin kardeşine gıyabında ettiği dua.”

Hadisleri yukarıdaki beyitin anlaşılmasına yardımcı olur.

Yahut da kendi ağzını günahtan, kötü sözlerden arıt, temizle;

Ruhunu günah yükünden kurtar, çevik hale getir.

Her Rüzgarda Sallanacak Olursan, Dağ Kadar da Olsan, Bir Ota Değmezsin.

Hakikatı İnsanların Ölçüleriyle Değil, İnsanları Hakikatın Ölçüleriyle Tanı.

"Kendini bilen, Rabbini bilir; kendini unutan, Rabbini de unutur."

Bana günah etmediğin bir ağızla dua et!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ölüm, yaşam, günah
» insanı helak eden 76 günah
» Çok günah işleyipte Allah 'tan ümidini kesenler!
» ACI BANA ALLAH\'IM
» Bana soran oldu mu?